Mes vienijame arti 20 pacientų interesus atstovaujančių ir ginančių organizacijų.

Sunkiomis ligomis sergančių vaikų tėvams sudarytos geresnės slaugymo sąlygos

Šiandien Seime buvo priimtas Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimas, kuris sudarys geresnes sąlygas tėvams slaugyti sunkiomis ligomis sergančius vaikus. 2018 m. sausio 1 d. įsigaliosiantis pakeitimas užtikrins galimybę tėvams, kurių vaikai serga sunkiomis ir ypatingai sunkiomis ligomis, slaugyti savo vaikus ne 120 dienų kaip numatyta iki šiol, bet 180 dienų ir, atitinkamai, ypatingai sunkių ligų atveju, bus sudaromos sąlygos slaugyti vaiką iki vienerių metų. Sunkių ligų ir ypatingai sunkių ligų sąrašą tvirtina LR Socialinės apsaugos ir darbo ministras ir LR Sveikatos apsaugos ministras.

Anot pacientus atstovaujančių organizacijų, šis svarbus įstatymo pakeitimas padės užtikrinti finansinį saugumą ir darbo vietos išsaugojimą tėvams, slaugantiems sunkiomis ligomis sergančius vaikus.

„Jau trejus metus siekėme sudaryti geresnes sąlygas slaugyti onkologinėmis ligomis sergančius vaikus, todėl labai džiaugiamės, jog pagaliau turime rezultatą ir jau nuo kitų metų Lietuvos šeimos sulauks reikšmingos pagalbos. Esame dėkingi, jog į problemos aktualumą dar 2015 m. atsižvelgė įstatymo pakeitimo projektą inicijavusi Seimo narė Vilija Filipovičienė.

Prie to, jog įsigaliojus Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimui, bus sudarytos sąlygas slaugyti sunkiai sergančius vaikus iki vienerių metų, ženkliai prisidėjo Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė. Ji įstatymo pakeitimą papildė nuostata, jog tokia galimybė turi būti sudaryti ne vien tik onkologinėmis ligomis sergančių vaikų tėvams, bet ir visiems ypač sunkiomis ligomis sergančių vaikų tėvams pirmais ligos metais sudaroma galimybė juos slaugyti iki vienerių metų“, – sakė Lietuvos pacientų forumo pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Pasak Lietuvos vaikų vėžio asociacijos vadovės Daivos Žaromskienės, vaikui susirgus onkologine liga, tėvai jį slaugo ligoninėje vienerius metus. Tais atvejais, kai liga sunkiau pasiduoda gydymui, atsiranda komplikacijos, pacientui tenka ligoninėje gydytis ir pusantrų metų, o vėliau gydymas tęsiamas namuose.

„Palaikomasis gydymas ir stebėjimas, vadinamas remisijos laikotarpiu, tęsiasi penkerius metus. Įstatymo pakeitime numatytas vienerių metų laikotarpis yra tikrai reikalingas sunkia liga sergančio vaiko slaugai, o tokioje situacijoje atsidūrusi šeima galės jaustis saugiau“, – kalbėjo Daiva Žaromskienė.

Lietuvos pacientų forumo atstovė atkreipė dėmesį, jog onkologine liga sergančių vaikų nenutrūkstamas gydymas tęsiasi iki vienerių metų. Per metus Lietuvoje onkologinėmis ligomis suserga apie 100 vaikų. 80 proc. vaikų po taikyto gydymo pasveiksta ir grįžta į ugdymo įstaigas.