Mes vienijame arti 20 pacientų interesus atstovaujančių ir ginančių organizacijų.

„Neliečiamieji“: apie šių vaistų kainą net nepadoru kalbėti

56 tablečių pakelis inkstų vėžio vaistų kainuoja 3621 eurų. Šių PSDF lėšomis apmokamų medikamentų pacientui užteks du mėnesius. Sutikite, retas galėtų juos įpirkti pats ir turime džiaugtis, kad valstybė užtikrina sergančiojo teisę gauti efektyviausią gydymą.

Tačiau, kita vertus, šiems ir panašiems inovatyviems, patento saugomiems vaistams valstybė 2016 m. išleido 63 proc. visų vaistams skirtų PSDF lėšų. Kol vienoje svarstyklių pusėje – pagrįsti pacientų lūkesčiai, yra manančių ir kitaip – monopoliniai vaistai turėtų pagrįsti savo kainą, net jeigu jų toje pačioje šalyje nėra su kuo palyginti. 1000 neliečiamųjų Pagal naująją vaistų kompensavimo tvarką parengtas Kompensuojamųjų vaistų kainynas įsigalios liepos 3 dieną. Jame atsispindi gamintojų aktyviai deklaruotos mažesnės vaistų kainos. Sveikatos apsaugos ministerija skaičiuoja, kad dėl šio žingsnio pacientai turėtų sutaupyti apie 20 mln. eurų per metus, t. y. įsigyti vaistus trečdaliu pigiau. Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė piktinasi, kad kainyno pokyčiai paveiks ne visus.

„Ir štai kas nutiko – stengdamiesi sutaupyti visuomenės lėšas (sakydami, rinkitės tik pagal kainą), tikslingai ar ne, ministerijos atstovai vaistų kainų mažinimui pasirinko tik pigiausius Kompensuojamųjų vaistų sąraše esančius vaistus – iš beveik dviejų tūkstančių vaistų, susimažinti kainas turėjo tik pusė, kita pusė – tūkstantis neliečiamųjų. Tarp jų – visi patys brangiausi valstybei, kainuojantys šimtus už vieną tabletę vaistai. Monopoliniai (inovatyvūs), vienetiniai, dėl kurių kainos tikriausiai iš viso net nėra keliamas klausimas. Nors tokį klausimą kelia visos kitos Europos Sąjungos šalys. Europos Parlamentas net yra išplatinęs nutarimą, kad šie monopoliniai vaistai turi pagrįsti savo kainą, net jeigu jų toje pačioje šalyje nėra su kuo palyginti. Pašnekovė įsitikinusi, kad reikėtų derėtis su gamintojais, kaip rekomenduoja Europos parlamentas, reikalauti atskleisti tikruosius vaistų sukūrimo ir pagaminimo kaštus. „Mes kreipėmės į Sveikatos apsaugos ministeriją, siūlydami kurti kainų reguliavimo komisiją, kuri užtikrintų, kad monopolinių vaistų kainos nebūtų tokios didelės. Tačiau kol kas jie neliečiami. Taigi naujas kainynas atrodys taip – dingsta pusantro šimto pacientų vartotų vaistų, nes gamintojai negalėjo sumažinti kainos, visiškai nekinta tūkstančio brangiausių vaistų kainos ir šiek tiek sumažėja keletas šimtų. Klausimas, kuo nusikalto šimtų tūkstančių žmonių vartojami vaistai prieš tuos, apie kurių kainą kalbėti tarsi nepadoru. Bet valstybės biudžetas juk tas pats, tad kodėl negali būti taikomas tas pats modelis – tiek pigiems, tiek itin brangiems vaistams?“, – retoriškai klausė K. Nemaniūtė-Gagė. Paciento teisė į efektyviausią gydymą Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas, Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo vadovas Šarūnas Narbutas pasakojo, kad visose vakarų pasaulio valstybėse sudėtingiausių ligų gydymui (onkologiniams, genetiniams susirgimimams gydyti) yra išleidžiama didžioji dalis lėšų.

Skaitykite daugiau: delfi.lt