Mes vienijame arti 20 pacientų interesus atstovaujančių ir ginančių organizacijų.

Seime sprendžiamas onkologinėmis ligomis sergančių vaikų likimas

Šiandien Seime bus svarstomas Ligos ir motinystės įstatymo pakeitimas, kuriuo siekiama sudaryti sąlygas onkologinėmis ligomis sergančių vaikų tėvams slaugyti juos iki vienerių metu. Šiuo metu sunkiomis ligomis sergančius vaikus slaugantys šeimos nariai socialinio draudimo išmokas gali gauti ne daugiau kaip 120 kalendorinių dienų per metus. Įstatymo pakeitimu taip pat bus praplečiamas ir sunkiomis ligomis sergančių vaikų slaugymo laikotarpis – nuo trijų mėnesių iki pusės metų pirmais ligos metais.

Ligos ir motinystės įstatymo projektui pritarė LR Vyriausybė ir LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Buvo registruotas siūlymas, kad ypatingai sunkiomis ligomis sergančių vaikų tėvams būtų sudarytas pusės metų slaugymo laikotarpis, argumentuojant tuo, kad bus piktnaudžiaujama ypač sunkių ligų sąrašu, kurį tvirtina LR Socialinės apsaugos ir darbo ministras ir LR Sveikatos apsaugos ministras. Anot pacientų organizacijų, pusės metų slaugymo laikotarpis nėra pakankamas.

„Norime pabrėžti, kad kiekvienas tėvas atiduotų bet ką, kad tik jo vaikas nesirgtų visai, jau nekalbant apie ypatingai sunkią, onkologinę ligą. Labai tikimės, kad šiandien svarstant šio įstatymo pakeitimus, bus pritarta, jog ypač sunkiomis ligomis sergančių vaikų tėvams pirmais ligos metais bus sudaryta galimybė slaugyti vaiką iki vienerių metų“, – kalbėjo Lietuvos pacientų forumo pirmininkė Ieva Drėgvienė.

„Vaikui susirgus onkologine liga, tėvai jį slaugo ligoninėje vienerius metus. Tais atvejais, kai liga sunkiau pasiduoda gydymui, atsiranda komplikacijos, tenka ligoninėje gydytis ir pusantrų metų. Vėliau gydymas tęsiamas namuose. Palaikomasis gydymas ir stebėjimas, vadinamas remisijos laikotarpiu, tęsiasi penkerius metus. Įstatymo pakeitime numatytas vienerių metų laikotarpis yra tikrai reikalingas sunkia liga sergančio vaiko slaugai, o tokioje situacijoje atsidūrusi šeima galės jaustis saugiau“, – sakė Lietuvos vaikų vėžio asociacijos „Paguoda“ vadovė Daiva Žaromskienė.

Lietuvos pacientų forumo atstovė atkreipė dėmesį, jog onkologine liga sergančių vaikų nenutrūkstamas gydymas tęsiasi iki vienerių metų. Per metus Lietuvoje onkologinėmis ligomis suserga apie 100 vaikų. 80 proc. vaikų po taikyto gydymo pasveiksta ir grįžta į ugdymo įstaigas.

„Onkologine liga susirgus darbingo amžiaus suaugusiajam, ligos nedarbingumo pažymėjimas tęsiamas visą gydymo laikotarpį, todėl, manome, kad ir tėvams turėtų būti sudarytos vienodos sąlygos slaugyti sunkiai sergančius vaikus“, – teigė I. Drėgvienė.

Mažiesiems pacientams aktualus klausimas buvo pradėtas spręsti dar 2015 metais. 2016 metais pavasario sesijos metu LR Seimas pritarė šių nuostatų pakeitimams, tačiau, pasikeitus LR Seimo narių sudėčiai, taip ir liko nepriimtas.